A kémkedő telefon és a kémelhárítás
Előfordul, hogy egy app vagy egy hekker a telefon mikrofonjával hallgat minket. Mit tehetünk az audiokukkolók ellen?
Mi a teendő, ha a telefonod nem rád, hanem téget hallgat?
Mindig hallani meghekkelt telefonokról, a járvány alatt pedig jelentősen megnőtt az ilyen esetek száma. Sem a cégek, sem pedig a magánszemélyek nincsenek biztonságban a digitális dúvadaktól, akik bármilyen eszközről képesek adatokat lopni.
Konkrét példa, hogy amikor valaki arról beszélgetett az ebédnél, hogy szeretne túrázni, akkor a telefonja az ebéd után egy órával elkezdett túrázással kapcsolatos hirdetéseket feldobni.
Ugyan nincsen bizonyíték arra, hogy a telefon folyamatosan hallgatja, ami elhangzik a környezetében, azonban sokan hiszen abban, hogy a telefon hang információkat gyűjt a használójáról (a Google szerint elsősorban marketing célból). Ilyenfajta adatgyűjtésre még az okos televíziók is képesek.
Mi a helyzet az iPhone esetében?
Az iPhone utóbbi frissítése tartalmaz a kijelző jobb felső sarkán feltűnő egy sárga pontot. Ez egy jelzés arra, hogy a telefon mikrofonja működik. Másfelől amennyiben egy zöld pont jelenik meg, akkor az azt jelenti, hogy a telefon kamerája éppen működik.
Amennyiben nem vagy biztos abban, hogy a telefon használja-e a mikrofont vagy a kamerát, akkor ezt kell tenni:
- lépj be a Beállítások menübe és keresd meg az Adatvédelem könyvtárat,
- itt válaszd a Mikrofon vagy Kamera lehetőséget, mindkettő megmutatja, hogy milyen app használja,
- kapcsold ki azokat az appokat, amelyeknél nem szoktad használni a hang- és/vagy képrögzítést.
Hogyan ellenőrizzük az Androidot?
Jelenleg az Android op rendszernek nincsen olyan funkciója, amely segítségével ellenőrizhető, hogy melyik app rögzíti a hangot vagy a képet. Ugyanakkor az ingyenesen letölthető az Access Dots app, amely ezt meg tudja mutatni (egészen pontosan színes pontokat jelenít meg).
A letöltés után engedélyezzünk teljes körű hozzáférést a telefonhoz. Az app megnyitása után koppintsunk a szolgáltatásokra (Installed services), ott az Acces Dots-ra és ezen belül engedélyezzük a hozzáférést.
Ezt követően az applikáció mindig mutatni fogja a kijelző jobb felső sarkában megjelenő pontokkal, ha a mikrofon működik (sárga pont) vagy ha a kamera van használatban (zöld pont).
A mai világban, amikor adatainkat, a magánéletünk digitális részeit megkérdezésünk – rosszabb esetben engedélyünk – nélkül, vagy hosszú és értelmezhetetlen szerződési feltételekkel elveszik, felhasználják és eladják, akkor ez a legkevesebb, amit a maradék privát szféránk védelméért megtehetünk.