A matyó hímzés és az ördögűzés
A matyó hímzés szép és ezt már a divat is felfedezte. Újra.
Újra divatba jött a matyó minta. Kövessük!
A matyó hímzés hozzávetőlegesen 200 éves múltra tekint vissza, legkorábbról a magasra felvetett ágyak díszlepedői maradtak fenn. Matyóföldről, azaz az Alföld északi részéről ered. A hímzés maga egy tarka, szabadrajzú, térkitöltő hímzés, amelyet lakástextileken, valamint vászon és bőr viseletükön egyaránt alkalmaznak. A számtalan motívum között legjellegzetesebb a matyó rózsa, amely még bútorokat is díszített. Ma már igazi Hungarikum.
Íme, öt érdekesség erről a különleges hímzésfajtáról.
A matyó hímzés legendája
A történet szerint egyszer egy matyó kislány vőlegényét elrabolta az ördög. A fiú menyecskéje keservesen rimánkodott és könyörgött az ördögnek, adja vissza neki a vőlegényét, mire pedig az ördög azt mondta: Hozd elém a rét legszebb virágait, és visszakapod a szerelmedet. Igen ám, de hideg januári napok jártak akkoriban, a lány hiába hányta a havat, virágot az ördögnek télvíz idején nem talált. Kétségbeesésében a tavasz színes virágaira, és elrabolt kedvesére gondolt. Így találta ki, hogyan teljesítheti az ördög kívánságát. Bejárta a falut és színes fonalakat, fehér kötényt kért az asszonyoktól, és éjt nappallá téve dolgozott, hímzett, és végül a tavasz virágai, rózsák, tulipánok és pünkösdi rózsák kerültek a fehér kötényre, azt vitte az ördögnek cserébe a párjáért. Így kapta vissza a lány a vőlegényét. Az ördög elégedett volt, és beváltotta az ígéretét, ettől fogva a matyó lányok és legények is cifra kötényt viseltek, hogy megvédjék magukat a gonosztól.
A motívumok
A matyó hímzés legismertebb motívumai a matyórózsa, szívrózsa, cserfarózsa, a cipe, azaz a cipő, a madár és a macskafark, ami a csigavonalat jelenti, de megjelennek a tulipános levelek és bimbók is. A virágtöves, laza szerkezeteket erősen naturalisztikus ábrázolási módot egyre gazdagabb, egyre többféle motívum követte, köztük a pünkösdirózsa, ami matyó rózsaként vált a legismertebb és legjellegzetesebb mezőkövesdi motívummá. Jellegzetessége, hogy a középen lévő nagy rózsákat alul és felül kisebb motívumokkal egészítik ki. De a matyó hímzés a reneszánszát éli gyakran megjelenik például alkalmi ruhákon, de akár autók, motorok és mobiltelefon tokok díszítéseként is.
A színek jelentése
A színek is fontos szerepet játszottak a hímzésnél, és nem csak a látvány miatt. Minden színnek jelentése volt. A fekete a föld színe, melyből a termés, az élet sarjad, a piros az öröm, a sárga a nyár, a Nap színe, a kék a bánaté, az elmúlásé. Az I. világháborút követően megjelent a zöld, mint a gyász színe, a háború halottaira való emlékezésül zöld folyókával hímezték körül a kötényeket.
A matyó hímzés a kulturális örökség része
A matyó hímzés 2012 óta az UNESCO kulturális örökség része. A szellemi világörökség az ősöktől örökölt szóbeli hagyományokat, előadó művészetet, társadalmi gyakorlatokat, ünnepi rítusokat, eseményeket, régi iparágak tudásanyagát tartalmazza. Arra hivatott, hogy megőrizze a múlt értékeit.
Kínai mintaként árulják a matyó hímzést
Néhány éve kínai motívumokkal díszített kollekciót dobott piacra a Zara Ázsiában. Elvileg legalábbis. Ugyanis több olyan holmi is található a kollekcióban, melyeken a díszítés igencsak ismerősnek tűnik, mert az matyó hímzés.
A matyó és a kalocsai hímzés néhány éve tört be a divatvilágba, olyan hírességek is viseltek magyar motívumokkal díszített ruhákat, mint például Nicole Kidman vagy Emma Watson és persze hazánkban is egy sor tervező akadt, akik modern formában értelmezték újra a tradicionális magyar motívumokat.
Aki szépséget szeretne mobiljára (és nem utolsósorban távol akarja tartani magától a rosszat), annak a legjobb választás a Matyó Fashion.
Források:
https://nlc.hu/magyarorszagkul/20170607/5-erdekesseg-a-matyohimzesrol/
https://nlc.hu/oltozkodjunk/20170126/zara-matyohimzes/