----> HŰSÉGPROGRAM <----
Regisztrálj most és azonnali 500 + Hírlevél: 1000 pontot írunk jóvá a fiókodban! 

Blog

A NASA szerint a Puli a menő

Osvalt Dénes
2020.08.10 16:52
A NASA szerint a Puli a menő

A NASA versenyt hirdetett azok számára, akik minél kisebbre és könnyebbre tudnak megtervezni és legyártani egy holdjáró készüléket.

A NASA szerint az űrkutatás következő nagy lépését mini holdrobotok fogják megtenni.

Igen ötletesen a „Drágám, összezsugorítottam a NASA hasznos terhet” címet adták a pályázatnak. Nyilván nagy hatást tett a pályázat kiírójára a „Drágám, a kölykök összementek” című, 1989-es film.

Ezek a minirobotok segítenek felderíteni a Hold felszínét, adatokat gyűjtenek a környezetről és az erőforrásokról. Az ilyen adatok nagy segítséget jelentenek majd az űrügynökség Hold kísérletének, az Artemis programnak.

A zsugorító versenyen több száz fejlesztő indult a világ minden tájáról. A győztest ezekkel a szavakkal jelentették be: „A pályázatra érkező elképzelések egyedülállóak és nagyban segíthetik a fenntartható emberi jelenlétet a Holdon.”

A jelenlegi hasznos teher gyakran nagy és nehéz, emiatt rengeteg energiát igényel a mozgatása. A kicsi hasznos teher fejlesztése jelentősen hozzájárul az űrtechnológia fejlődéséhez. Ezt az irányt követte a verseny kiírása is, amely szerint a tervezendő teher nem lehet nagyobb, mint egy szappan (10 cm x 10 cm x 5 cm) és nem lehet nehezebb 40 dekánál. Kettő kategóriát írtak ki; az egyik a lehetséges holdi erőforrások (1), a másik pedig a holdi környezet (2) volt.

Az első kategóriában a magyar Puli Űrtechnológiai Csapat nyert a Puli Hold Vízkeresővel. Az első díj nem csak komoly szakmai elismerést, hanem 30.000 dollárt is hozott a csapatnak. Teljes szívből gratulálunk nekik!

Amúgy az Artemis program célja, hogy új technológiákat próbáljon ki a Holdon, odajuttassa az első női űrhajóst (és a következő férfit), majd 2028-ig fenntartható emberi jelenlétet alakítson ki. Mindezek sikeres végrehajtása lenne a Marsra szállás főpróbája.

Hogy ezt mennyire komolyan gondolja a NASA, azt egy másik technológiai verseny, a Marsi élőhely is bizonyítja. A feladat nem csak egy marsi lakóhely megtervezése volt, hanem – a verseny második fázisában – a lakóhely felépítése 30-72 óra alatt.

A győztes egy kb. 4,5 méter magas, MARSHA névre keresztelt, 3D nyomtatóval készülő építmény lett, amely mind önfenntarthatóságában, mind pedig építőanyagában kiérdemelte az 500.000 dolláros díjat.

Az is sokat nyomott a latban, hogy az építéséhez nem kell emberi közreműködés. Értékelték azt is, hogy az építmény anyaga biológiailag lebomló és újra hasznosítható anyag, amelyet a Mars felszínéből nyernek ki. A lakóegység kiállta a NASA nyomáspróbáját, füst és külső behatás tesztjeit, sőt ezt az anyagot ellenállóbbnak találták a versenytársak betonalkotásainál is.

A tervező és gyártó az AI SpaceFactory, amely 2 évig fejlesztette alkotását, és a Mars után a Földet is meg akarják hódítani. TERA nevű 3D nyomtatású földi lakóhelyük biolebomló gabonából készül, és ha már nincsen rá szükség, akkor nem marad utána semmilyen le nem bomló anyag, gyakorlatilag nem szennyez, nincsen építési törmelék.

Lám, a Holdra induló utazásunk a Mars érintésével a Földre ért. Bárcsak ez lenne a szép új jövő.

Források:
https://scitechdaily.com/nasa-mini-payload-challenge-winners-announced-honey-i-shrunk-the-nasa-payload/
https://www.designboom.com/architecture/ai-spacefactory-marsha-wins-nasa-3d-printed-habitat-challenge-finale-05-08-2019/