----> HŰSÉGPROGRAM <----
Regisztrálj most és azonnali 500 + Hírlevél: 1000 pontot írunk jóvá a fiókodban! 

Blog

A civilizáció vége

Osvalt Dénes
2022.02.06 12:32
A civilizáció vége

Kíváncsi tudósok megkérdeztek egy számítógépet, hogy mikor lesz vége a civilizációnak … és elég pontos választ kaptak.

Még a 1972-ben amerikai tudósok összegyűjtöttek minden általuk lényegesnek ítélt globális adatot és azok alapján modellezték, hogy mikor várható társadalmunk összeomlása. Az előrejelzés szerint valamikor a mostani évszázad közepén.

Ezt a tudományos jóslatot a Római Klub (tudósok, politikusok, vállalatvezetők elit klubja) publikálta „A növekedés határai” címmel. A várt figyelmeztető hatás elmaradt, többnyire gúnyos reagálásokat lehetett olvasni a mértékadó médiában. Így ennek a figyelmeztetésnek nem lett semmilyen foganatja.

2009-ben egy teljesen más kutatócsoport az aktualizált globális adatokkal (népesség, természeti erőforrások, energiafelhasználás stb.) újramodellezte az előrejelzést. Meglepő módon arra jutottak, hogy a 37 évvel korábbi jóslat kis eltérésekkel megvalósulni látszik, kb. 2040. körül omlik össze a fogyasztáson alapuló civilizáció. Ez persze nem kihalást jelent, hanem csak az életszínvonal drasztikus zuhanását.

Úgy tűnik, hogy ez a kutatás igen népszerű a tudósok körében, mert 2020-ban is megvizsgálták, hogy az akkori paraméterek alapján meddig tartható fenn fogyasztási társadalmunk. A világ egyik legnagyobb könyvvizsgáló cégének analitikusai szerint – annak ellenére, hogy már figyelembe vették az egyre terjedő környezetkímélő technológiákat – ha továbbra is hasonlóképpen fogyasztunk, akkor már belátható távolságba kerül a fogyasztói társadalom összeomlása.

Persze valamennyi kutatás több jövőmodellt vizsgált, feltételezve, hogy visszafogjuk a fogyasztást és a gazdasági növekedést, a népesség növekedést és a természet további pusztítását. Ezekben az esetekben van lehetőség a zökkenőmentes átmenetre egy, a Földdel együtt élni képes társadalom felé.

Ilyen megoldásokat mindegyik kutatás javasolt a világ vezetőinek, ám mivel ez ellenkezik a mostani gazdasági szerkezetből profitot szerző és abból politikát, médiát pénzelők érdekeivel, ezért nem történt semmi érdemleges lépés.

A politikusok és cégvezetők látszatintézkedései és a megmondó média megnyugtató hírei (majd mások megoldják valahogyan) miatt nagy a valószínűsége, hogy úgy járunk, mint az egyszeri béka, aki nyugodtan evickélt a lassan melegedő, majd megfőtt a felforrósodó vízben.

Szóval ahogyan az egyszeri angol mondja; „This is fine”, minden oké.

Források:
https://www.ladbible.com/news/scientist-predicted-when-society-will-collapse-20220125
https://www.theguardian.com/environment/earth-insight/2014/jun/04/scientists-limits-to-growth-vindicated-investment-transition-circular-economy
https://www.livescience.com/collapse-human-society-limits-to-growth.html

FOGYASZTÓ BARÁT
4085 szavazat

infinitytokok.hu
© Fogyasztó Barát
ELLENŐRZÖTT WEBÁRUHÁZ
Fogyasztó Barát Tanúsítvány
infinitytokok.hu
A tanúsítvány adatait naponta ellenőrzi a Fogyasztó Barát
Legutóbb ellenőrizve: 2025.04.02.

A webáruházat üzemeltető cég valós
Cégnév
INFINITY SHOP Korlátolt Felelősségű Társaság
Székhely
2085 Pilisvörösvár, Mátyás király utca 7.
Adószám
26726704-2-13
Cégjegyzékszám
13-09-212484
Képviselők
Osvalt Orsolya Katalin ügyvezető (vezető tisztségviselő)
A fenti adatokat naponta ellenőrizzük a NAV és a közhiteles állami nyilvántartásból

Nem áll cégbírósági eljárás alatt
Csődeljárás
Nincs
Felszámolási eljárás
Nincs
Végrehajtás
Nincs
Végelszámolás
Nincs
Kényszertörlés
Nincs
Büntetőjogi intézkedés
Nincs
Megszüntetési eljárás
Nincs
A fenti adatokat naponta ellenőrizzük a NAV és a közhiteles állami nyilvántartásból

NAV státusza aktív
Adószáma érvényes
Az adószám NEM szerepel a NAV szankciósan törölt listáján
Szerepel a NAV Megbízható adózó listáján*
A fenti adatokat naponta ellenőrizzük a NAV és a közhiteles állami nyilvántartásból
* A NAV negyedévente teszi közzé ezeket az adatokat

A Fogyasztó Barát webáruház közösség tagja
Naprakész jogszabálykövető ÁSZF - hatályos: 2025-03-21
Naprakész jogszabálykövető Adatkezelési tájékoztató - hatályos: 2025-02-08
Naprakész jogszabálykövető Elállási nyilatkozat - hatályos: 2025-02-08
A Fogyasztó Barát tanúsítja, hogy ez a webáruház 2022. január 14. óta folyamatosan használja a jogszabálykövető vásárlói tájékoztató rendszert.

Valós vásárlói értékelésekkel rendelkezik
4.8/5
4085 szavazatból
4.8
Áttekinthető
4.8
Ajánlott
4.9
Informatív
5
Elégedettség
PA
Pintér Aranka 5
2025.03.27.
Megbízható, pontos, korrekt. ...és gyors. A rendelt terméket nagyon hamar megkaptam, elégedett vagyok a termékkel is, a tájékoztatással és a küldéssel is.
T
Timi 4.8
2025.03.20.
Nagyon szép a kivitelezés és pontos a méret is! A kis meglepetést a csomagban pedig a figyelmességet tükrözi???? Sajnos azonban 1 probléma mégis van, mégpedig h nem működik az NFC, a tok vastagsága miatt????! Így nem biztos h legközelebb is fogok rendelni, pedig terveztem volna!
E
Edina 5
2025.03.12.
Szuper bolt, már másodszor rendelek tőlük. Mind a két alkalommal gördülékenyen ment a rendelés és a kiszállítás is. Az eladók nagyon figyelmesek, kaptunk apró ajándékot is és nekem kifejezetten tetszik, hogy néhány gondolat erejéig megköszönik a vásárlást, illetve feltűnt nekik, hogy rendeltem már korábban. Szóval csillagos 5. :)
VZ
Velekey Zoltan 5
2025.02.22.
Jó az egész
Z
Zsanett 5
2025.02.05.
Nagyon megvoltam elégedve mindennel, ajánlom mindenkinek