Lesz-e Android a kínai telefonokon?
Most akkor lesz Android a kínai telómon vagy sem?
Az Android 11 már kb. kettő hónapja kijött és a nagy kérdés, hogy melyik kínai telefonon lesz elérhető.
A Xiaomi ugyan hivatalosan nem jelentette be az operációs program frissítését, de több forrás szerint is várják az Android 11-et.
Megjelent azoknak a Xiaomi készülékeknek a listája, amelyeken már tesztelik a frissítést. A Xiaomi telefonok kb. 2/3-adán már befejezték a (béta) tesztelést, nagy valószínűséggel valamennyi megkapja az Andorid 11 op rendszert.
A fennmaradó készülékeken még fut a béta teszt, de ezeknél sem várható kellemetlen meglepetés.
Úgy néz ki, hogy a Xiaomit abszolút nem érinti az amerikai Android tiltás, így az eddig esetleg aggódó Xiaomisok megnyugodhatnak.
A 2019 májusáig vásárolt Huawei és (a Huawei csoporthoz tartozó) Honor telefonnal rendelkezők továbbra is használhatják a komplett Android rendszert (benne a Gmaillel, a Play Áruházzal és a térképpel), és megkapják a frissítéseket, így az Andorid 11-et is.
A Huawei telefonok kezelő felülete az Emotion UI (EMUI), és a tiltással érintett telefonok esetében ennek a programnak a frissítése már elindult, várhatóan március végéig fejezik be minden készüléktípuson.
A frissítésben már nem szerepel az Android logó és az Android szó sem. Állítólag az EMUI 11 (ez a frissítés hivatalos neve) legfőbb feladata a Huawei saját operációs rendszerére, a HarmonyOS 2.0-ra átállás előkészítése, így a következő frissítés már maga az új op rendszer lehet.
Ez az op rendszer mikrokernel alapú (az Android és az iOS monokerneles). A laikus számára a különbség az, hogy az eddigi op rendszerek nagyon gyorsak, mivel tulajdonképpen egy program az egész, viszont éppen emiatt sebezhetők, hiszen, ha egy rosszindulatú valaki valahol bejut, akkor átveheti a program (az op rendszer) felett az irányítást.
A mikrokernel (HarmonyOS) program viszont kicsi, a kiegészítések külső programokként kapcsolódnak hozzá így sokkal biztonságosabb, mivel egyik funkción/programon való betöréskor csak az adott külső programot irányíthatja a hekker. Viszont a biztonság ára, hogy sokkal lassabb, mint az Android vagy iOS.
A technikai különbségek mellett továbbra is ott van az évtizedes piaci és fejlesztési előny, mert az Androidhoz és az iOS-hez nagyon sok már bejáratott és sokak által használt app, program és szolgáltatás kötődik.
A HarmonyOS-nek viszont csak most épül az ökoszférája, így erős hátránnyal indul e téren, ám igencsak fogadkoznak, hogy erőteljes fejlesztés lesz e téren.
Ami változatlan, hogy akár Xiaomit, akár Huaweit választunk, a telefont mindenképpen célszerű védeni, s erre a legalkalmasabb a telefontok.
Forrás:
https://www.gizchina.com/2020/11/09/list-of-xiaomi-and-redmi-smartphone-that-will-receive-android-11/
https://www.huaweicentral.com/harmonyos-hongmeng-os-everything-you-need-to-know/