Anyák Napja
„Isten nem lehet ott mindenhol, ezért megteremtette az édesanyákat.” - Rudyard Kipling
Anya. Ha végtelen és önzetlen szeretetet akarsz látni, csak nézz a szemébe.
Azt hiszem, alapigazság az, hogy senki nem felejti el azt, akinek életét köszönheti, aki felnevelte, és aki feltétel nélkül szereti. Az édesanyát.
Ők megérdemlik, hogy az év minden napján ünnepeljük őket, ám itthon hivatalosan május első vasárnapján nekik tartjuk meg az Anyák Napját.
Nézzünk hát néhány érdekességet ezzel a nappal kapcsolatosan, mielőtt kitaláljuk, hogy milyen ajándékkal köszöntjük őket. (Kis segítség: szép mobiltokkal).
Az Anyák Napja mindig más napra esik, Magyarországon május első vasárnapján ünneplik. A legtöbb – főleg nyugati – országban május második vasárnapja, Norvégiában február második vasárnapja, Lengyelországban május 26.,Franciaországban és Svédországban május utolsó vasárnapja, az arab országokban a tavasz első napja (március 21.), Latin-Amerika legtöbb országában pedig május 10. az Anyák Napja.
A legkorábbi Anyák Napját az ókori Görögországban ünnepelték a termékenység és anyaság istennőjének szentelve. Az 1600-as évektől keresztény ünnep lett május 4. vasárnapja, amikor a hívők visszalátogattak „anya” gyülekezetükbe és a napot édesanyjukkal töltötték. Az USA-ban az 1800-as évek végén, Bostonban, a béke napjaként ünnepelték az Anyák Napját, ám nemzeti ünnep csak 1914-ben lett. Indiában ősszel tartanak egy 10 napos fesztivált az anyaistennek. Magyarországon először 1925-ben tartották meg a Mária tisztelet részeként, 1928-tól pedig már hivatalos iskolai ünnep lett.
A babák nevezték el a mamákat, mivel először a „ma” szavat ejtik ki, ezért a legtöbb nyelven az anya/mama szavak „m” betűvel kezdődnek.
Anyák Napján történik a világon a legtöbb telefonhívás, körülbelül 122 millió beszélgetésről van szó csak május 2. vasárnapján.
Ez a 3. olyan nap egy évben, amelyen a legtöbb virágot adják el (Karácsony és Hanuka után). Ez a virágmennyiség körülbelül az egy év alatt eladott virágok negyede. Csak Amerikában 23 milliárd dollárt költöttek el ajándékokra – ezen belül 4,6 milliárdot ékszerekre és 4,4 milliárdot étkezésre 2018-ban. Nem véletlen, hogy ez a nap (volt) az éttermek legforgalmasabb napja. A legnépszerűbb ajándék a képeslap, amelyből az USA-ban egy évben kb. 152 milliót, Nagy-Britanniában pedig 30 milliót postáznak.
A gyermeküket világra hozó anyák átlag életkora lassan növekszik. Az EU esetében 2007-ben 30,1 évesen szültek, 2017-ben már 31,1 évesen. Magyarországon 2007-ben 28,8 év, illetve 2017-ben pedig 29,8 év volt ez a kor. A világ legidősebben szülő női termékenységi kezelések után szültek, az első tízben többnyire 66-70 év az életkor, a csúcstartó a 74 éves, indiai Mangayamma Yaramati.
Főleg a nyugati kultúra országaiban kapnak az anyák Simnel tortát ajándékba. Ez tulajdonképpen egy felturbózott, marcipánborítású gyümölcskenyér. Mivel ezen az ünnepen fontos a kommunikáció, melynek eszköze jellemzően a mobiltelefon, ezért ajándékként kézenfekvőnek tűnik egy szép mobiltok, amely az év többi napján is emlékeztet a szeretetre.
Források:
https://www.townandcountrymag.com/leisure/arts-and-culture/g19561312/mothers-day-facts/
https://www.sykescottages.co.uk/blog/ten-fun-facts-for-mothering-sunday/