A Huawei harmóniája
A Huawei Harmony operációs rendszerének kell kiváltania a Google Androidját. Vajon sikerül?
Egy éve mutatta be a Huawei a saját operációs rendszerét, a HarmonyOS-t. Nem régen készült el a HarmonyOS 2.0 frissítése, amely alkalmassá teszi, hogy még többféle készüléken fusson.
Ezt az operációs rendszert úgy építették, hogy alkalmas legyen okos tévék, okos órák, autóvezérlések, vagy okostelefonok kezelésére. A Huawei szerint a jövő évben már találkozhatunk Kínában olyan okostelefonokkal, amelyeken HarmonyOS fut, a hírek szerint először a Kirin 9000 chipes Mate 40 és Mate 40 Pro telefonokra telepítik a HarmonyOS 2.0-t, utána pedig a Kirin 990 chipes P40 és Mate 30 jönnek. A többi készülékre telepített rendszer már idén megjelenhet.
A Huawei úgy tervezte az operációs rendszert, hogy elősegítse a gyors készülék-készülék adat-, kép-, hangátvitelt, persze hangot ismerjen fel és MI vezérelten a lehető legbiztonságosabb legyen (mondjuk, az amerikaiak ez utóbbit nem nagyon hiszik el). A program természetesen minden Huawei készülékkel kompatibilis.
Az Androidhoz hasonlóan a Huawei is létrehozott egy nyílt forráskódú felületet (OpenHarmony), amely segítségével a szoftver-, app- és játékfejlesztők a saját termékeiket Harmony kompatibilissé tehetik. A Huawei adatai szerint a Harmony kompatibilis appok száma elérte a 96 ezret és több mint 1,8 millió fejlesztő használja a nyílt forráskódot.
A HarmonyOS fejlesztése a nyílt Linux LiteOS programján alapul, így nagyon sok fejlesztő számára ismerős. Emiatt is mutattak nagy érdeklődés az OpenHarmony iránt. Ez azonban elsősorban az IoT, azaz az Internet of Things, magyarul a netet használó kütyük piacán használatos.
A Huawei fő problémáját azonban továbbra is az jelenti, hogy a világban a legtöbb készüléken futtatott operációs rendszerek (Android, Windows, IOS) az amerikai tiltás miatt nem elérhetők számára. Valójában nem is maguk az operációs rendszerek hiánya a baj, hiszen azokat pótolni megfelelő lehet a HarmonyOS, hanem az operációs rendszerek appos ökoszisztémája, amit hosszú évek alatt fejlesztettek és tökéletesítettek, és amelyekhez a felhasználók zöme már hozzászokott.
Az Android Google szolgáltatásai, mint a Térkép, a YouTube vagy a Play Áruház, már önmagukban komoly termékek, hiányuk sokak számára megrázó lehet.
A laptopok piacán pedig a Windows alkalmazásai épültek be a mindennapokba.
Bár a HarmonyOS még túl fiatal ahhoz, hogy ítéletet lehessen mondani felette, azért az borítékolható, hogy a közeljövőben inkább csak Ázsiában és a fejlődő világban lesz erőteljesebb piaci szereplő.
Forrás:
https://www.gsmarena.com/huawei_announces_harmonyos_20_coming_to_smartphones_in_2021-news-45202.php
https://news.cgtn.com/news/2020-09-13/Can-Harmony-OS-2-0-help-Huawei-survive--TJvOC7FP7q/index.html