Melyik a jobb: a kijelzővédő fólia vagy az üvegfólia?
Miért kerül az egyik kijelzővédő fólia 7990 Ft-ba, míg a másik csak 990 forint? Van ennek értelme vagy csak marketing fogás?
Amikor új telefonunkat vagy táblagépünket vásároljuk, gyakran gondolkodunk a kijelző védelmén. Az egyik leggyakoribb megoldás a kijelzővédő fólia vagy üvegfólia használata. Azonban ha elkezdjük keresni ezeket a termékeket, észrevehetjük, hogy az árkülönbségek meglehetősen nagyak lehetnek. De miért van ez? Mi okozza az árkülönbségeket a kijelzővédő fóliák között, és mi a különbség közöttük? Ebben a cikkben megvizsgáljuk ezt a kérdést, és megpróbáljuk megérteni, mi áll az árkülönbségek hátterében.
Senki sem szereti a bizonytalanságot, vagy a „biztos jól döntöttem-e” kérdésből fakadó stresszt. Éppen emiatt szeretnénk segíteni azoknak, akik nem szakemberei az üvegfóliáknak.
Ebben a bejegyzésben már feltételezzük, hogy már nem kérdés az, hogy szükség van-e üvegfóliára.
Ez lényeges, mert itt nem térünk ki a kijelzővédelem fontosságára.
Mielőtt rátérnénk a fő kérdésünkre, először is tisztázzunk egy kérdést:
MI A KÜLÖNBSÉG A KIJELZŐVÉDŐ FÓLIA ÉS AZ ÜVEGFÓLIA KÖZÖTT?
Mielőtt jobban belemelegednénk, szeretném tisztázni, hogy a kérdésben szándékosan tettem fel rosszul a kérdést. Mert létezik a fólia és létezik az üveg.
A köznyelvben híresült el „üvegfóliaként”.
De a továbbiakban üvegfóliának fogom nevezni a könnyebb érthetőség kedvéért.
Szóval, mi a különbség a kettő között?
Röviden: míg a fólia véd a a karcoktól, és más ilyen jellegű behatásoktól, addig az üveg a komolyabb fizikai behatásoktól véd, mondhatni „feláldozza” önmagát a gyári üveg helyett.
Hosszabban a FÓLIÁRÓL:
A kijelzővédő fóliák legnépszerűbb bázisrétege a PET (azaz polietilén-tereftalát). Ez a műanyag ellenáll a természetes UV sugárzásnak, a gyengébb savaknak, lúgoknak, zsíroknak és olajoknak. Fontos megjegyezni, hogy bár bizonyos fokig védelmet nyújtanak a karcolódások ellen, a leejtés, vagy ütődés következtében előforduló repedések és törések ellen nem nyújt védelmet.
A védelem mértékét le tudod mérni a kijelzővédő fólia ÁRÁBAN.
Hosszabban az ÜVEGRŐL:
Az edzett üveg (sok helyen úgy találkozhatsz vele, hogy Tempered glass) voltaképp a műanyag fólia utóda.
Nagyobb valószínűséggel többe fog kerülni, mint a fólia, viszont komolyabb védelmet is nyújt.
Az edzett üvegfóliák ugyanis már nem csak a karcolódás ellen véd, hanem leejtés, ütődés, erősebb nyomás ellen is.
A gyakorlatban ezt úgy kell elképzelni, hogy pl. amikor leejted a készülékedet, a készülék érintőüvege HELYETT az üvegfólia pókhálósodik be, vagy törik darabokra.
Jöhet a jogos kérdés, hogy:
az üvegfólia eltört kis darabkái nem okoznak-e kárt a készülékben?
A válasz: Nem.
Az üvegfólián vagy egy réteg ragasztó, ami miatt nem esnek ki az üvegszilánkok. Ezzel ráadásul kevésbé sérülésveszélyes is, mintha direktbe a készülék üvege tört volna be.
A 0,2-0,33 mm vastagság talán az egyetlen „rossz” dolog (már ha ezt rossznak lehet nevezni). Az üvegfóliák általában vastagabbak, mint a kijelzővédő fóliák.
De, az én szubjektív véleményem az, hogy inkább elviselem az ezzel járó kisebb kényelmetlenséget, az ultra vékonyság oltárán, minthogy a készülékemet szervízbe kelljen vinnem betört képernyővel és kapjak egy számlát egy komplett kijelző cseréről.
És akkor most jöhet a fő kérdésünk:
MIÉRT olyan drága az egyik és miért olyan olcsó a másik "üvegfólia"?
Az árkülönbségek elsősorban a kijelzővédő fóliák minőségéből és anyaghasználatából erednek. Olcsóbb fóliák általában alacsonyabb minőségű anyagokból készülnek, például vékony műanyag rétegből. Ezek a fóliák általában vékonyabbak, kevésbé tartósak és könnyebben karcolódnak. Az olcsóbb fóliák gyakran nem rendelkeznek különleges bevonatokkal, például olajtaszító vagy ujjlenyomat-mentes bevonattal, amelyek segítenek csökkenteni az ujjlenyomatok és zsírfoltok megjelenését a kijelzőn.
A magasabb árkategóriába tartozó kijelzővédő fóliák általában magasabb minőségű anyagokból készülnek. Például, a prémium üvegfóliák üveg vagy speciális anyagötvözetből készülnek, amelyek nagyobb ellenállást és védelmet nyújtanak a karcolások és ütések ellen. Ezek a fóliák vastagabbak és strapabíróbbak, és jobban képesek elviselni a mindennapi használat során felmerülő igénybevételeket.
A magasabb árkategóriába tartozó fóliák gyakran rendelkeznek speciális bevonatokkal is. Például, az olajtaszító bevonat segít elkerülni az ujjlenyomatok és zsírfoltok megmaradását a kijelzőn, így könnyebb tisztán tartani. Az antiglare bevonat csökkenti a fényvisszaverődést és a vakító fényt, ami kényelmesebbé teszi a kijelző használatát erős fényviszonyok között. Emellett egyes prémium fóliák akár kékfény-szűrővel is rendelkezhetnek, ami csökkenti a kékfény káros hatásait és segít csökkenteni a szemfáradtságot.
Az árkülönbségek tehát a kijelzővédő fóliák minőségéből, anyaghasználatából és kiegészítő tulajdonságaiból adódnak. Olcsóbb fóliák kevésbé tartósak és kisebb védelmet nyújtanak, míg a prémium fóliák nagyobb ellenállást, tartósságot és kényelmet biztosítanak. Fontos megjegyezni, hogy minden felhasználónak más igényei lehetnek a kijelzővédelem terén. Az olcsóbb fóliák megfelelhetnek a hétköznapi védelemre, míg a prémium fóliák jobb választást jelenthetnek azoknak, akik magasabb szintű védelmet és kényelmet keresnek.
ÖSSZEGYŰJTÖTTÜNK MÉG NEKED EGY PÁR EXTRA SEGÍTŐ KÉRDÉST + VÁLASZT :)
Az üvegfólia „betakarja-e” az egész kijelzőt, vagy nem?
Ebben a kérdésben segítsünkre van a következő:
Ha pl. üvegfólia esetében annyit látsz, hogy Tempered Glass, vagy Üvegfólia és nincs mögötte pl. 3D, vagy 5D, akkor NEM takarja be az egész kijelzőt.
Ha olyat látsz, hogy FULL Tempered Glass, vagy FULL Cover, ez azt jelenti, hogy teljesen betakarja a készüléket.
Értelemszerűen minden olyan üvegfólia, ami teljesen befedi a készüléket az az árban is érződni fog. Ilyen üvegfólia már rendkívüli módon védi a készüléket, éppen ezért nem fog 1450 Ft-ba kerülni, mint egy műanyag fólia, ami alapvetően a karcosodástól hivatott megvédeni a készüléket.
Itt megjegyezném, hogy pl már van olyan technológia az Xprotectornál , ami a Full cover Nano edzett üveg prémium üvegfólia, ami a teljesen visszahajló képernyők teljes és tökéletes védelmét szolgálják. Ezeknek az ára meghaladja a 7990 Ft-ot is.
Mit jelentenek a különböző megjelölések Xprotector üvegfóliák esetén?
Ultra Clear fólia – A legmagasabb minőségbiztosítási standardeket teljesítő műanyag fólia. Ultra tiszta és szivárványosodás-mentes felépítés. NEM „üvegfólia” és nem „takarja be” az egész kijelzőt, csak a sík felületeket.
Anti Shock – Ultra Clear fólia - fólia létére a karcolódáson kívül, korrektül elnyeli az ütéseket. A pontszerű, erős hatásokat több rétegen, egyre nagyobb felületen oszlatja el. Alapvetően a hétköznapi használatban javasolt, nem pedig szélsőséges munkakörnyezetben.
Matte Ultra Clear fólia – a Diamon ellenkezője. Tükröződés-mentes Ultra Clear fólia. A nagy keménységű bázisréteg magasabb ellenállóságot biztosít a fizikai hatásokkal szemben. Ujjlenyomat-mentes és portaszító.
Tempered Glass – kijelzővédő edzett üveg, ami kapható 0,2 és 0,33 vastagságban is. Speciálisan edzett, valódi üveg, a köznyelvben üvegfóliaként ismert. Kerekített szélekkel, 9H keménységgel, melyet még hegyes tárggyal, nagy erővel is nehéz megkarcolni. Ha a kijelző védett, akkor csak a sík réteget fedi be. Vagyis „nem takarja be” az egész kijelzőt.
Nano Glass fólia - a legújabb nagy kedvenc. Törésálló, szuperhajlékony és rugalmas kerámia keménységű kijelzővédő fólia.
Full cover Tempered UV Nano Glass kijelzővédő – UV ragasztós edzett üveg a TELJES képernyőre. Elsősorban a teljesen visszahajló kijelzők védelmére. Vagyis, „betakarja” az egész kijelzőt.
4. Mit jelent a 9H keménység?
A Mohs-féle keménységi skála meghatározza a karcolási keménységet, mely 10 fokozatú. A legmagasabb fokozat a 10H, a legalacsonyabb pedig az 1H.
Összehasonlításképpen 10H keménységű például a gyémánt. A 10H azt jelenti, hogy a legerősebb anyag, ami teljesen karcolhatatlan.
Összegzés:
A piac kínálata óriási.
Ahhoz, hogy választani tudj, érdemes tisztáznod mi a célod.
Ha alapvetően a karcosodástól akarod megvédeni a készülékedet, lehet érdemes csak kijelzővédő fóliát venned, ami olcsóbb megoldást kínál.
Az edzett üveg több helyzetben nyújt védelmet: amit a fólia tud, azt az edzett üveg alapból tudja. Ha jobban félsz attól, hogy leejted és összetörik a kijelző, akkor érdemesebb inkább edzett üvegben gondolkodnod, mert az megvéd a leesésből, megütődésből fakadó repedéstől, töréstől. Persze van az a törés, aminél az üveg sem véd meg. Mondjuk beejted egy kamion alá... akkor nem csak új kijelzőre, de új készülékre is szükséged lesz.
Ha bármi kérdésed van még fóliák tekintetében, állunk rendelkezésedre, ide írj: hello@infinitytokok.hu
Ha kész vagy megvédeni a kijelződet, akkor jó szívvel ajánlom a kínálatunkat. :)