Kedvenc kutyák
Ha szereted a kutyákat, akkor tudnod kell ezekről a dolgokról.
Nézzük csak, hogy mit tudhatunk még meg az ember leghűségesebb barátjáról.
Lehet, hogy első pillantásra nem tűnik fel, de bozontos barátaink komoly sokasodásra képesek, egy kutyapár – és jó néhány leszármazott generációjuk – hat év alatt közel 66.000 utódot hoz világra.
Ha már számokról van szó; szaglásuk az emberénél legalább tízezerszer jobb, de vannak kutyák, akiknél ez a szám elérheti a százezret is. Valósággal olvasnak a szagok között, nem véletlenül értenek akár egyes betegségek, akár robbanószer vagy más állatok kiszagolásához. Még az érzések, így a félelem kiszagolására is képesek. A szaglásukat az állandóan nedvesen tartott orruk meg jobban segíti, e nedves bevonatot megnyalva a kutya érzi az illat ízét. Minden kutyaorr annyira egyedi, hogy az orruk akár az ujjlenyomatuk lehetne. A látszat ellenére nem illetlenség az, amikor két kutya találkozásakor egymás fenekét szagolgatja, mivel azon a tájékon egyedi illatokat kibocsátó mirigyek vannak, amely illatok segítenek azonosítani a másikat.
Az csak tévhit, hogy nem látnak színeket. Igenis látnak, csak halványabban és pusztán a piros és zöld színeket nem tudják megkülönböztetni. Ugyanakkor a sötétben jobban látnak az embernél. Az evolúció során szemizmaik a háziasítás közben úgy fejlődtek, hogy a kölykök egyre babaszerűbben, egyre „szeretnivalóbban” tudtak/tudnak nézni.
Csak a tappancsukon át tudnak izzadni, emellett hőmérsékletüket erőteljes lihegéssel – légcserével – csökkentik. Amikor dolguk végeztével kaparnak, akkor nem elásni akarják a végterméket, hanem a talpukon lévő izzadsággal a helyet jelölik meg.
Sokkal szélesebb skálán érzékelik a hangokat, míg az ember 20.000 Herzig hall, addig a kutya 45.000 Herzen, így az ultrahangokat is (lásd kutyasíp). Paul McCartney pedig az A Day int he Life című számának végére ilyen hangokat írt.
Társaságukban az ember agya oxytocin hormont termel, amitől nagyban csökken a stressz és nő a jó közérzet.
Okosak. Az ember-kutya kommunikációt nagyban segíti az a tény, hogy több mint 1000 szavat meg tudnak tanulni. Kiválóan érzik az idő múlását, meg tudják különböztetni az egyes időszakokat, de akár eseményekhez kötődő időpontokat is. Sőt Moszkvában a kóbor kutyák ügyesen használják a metrót is; olyan állomásokon ugranak le, amelyek közelében élelmet találhatnak.
Egy fontos dolog: soha ne adjunk csokoládét a kutyáknak, mert annak egyes alkotóelemei mérgezést okoznak, amely halálhoz is vezethet.
Végül a kutyahírességek; Franklin Roosevelt egy rombolót küldött az Aleut-szigetekhez (Alaszka) Scottie-ért, a kutyájáért. Úgy becsülik, hogy csak az USA-ban kb. egymillió kutyát jelöl ki örököseként a gazdája. A leghosszabb életű kutya, Bluey 29 évet és 5 hónapot élt. Kevesen tudják, de a Titanic katasztrófáját három kutya is túlélte (2 pomeráni és egy palotapincsi), természetesen valamennyien az első osztályon utaztak.
Források:
https://outwardhound.com/furtropolis/dogs/pet-facts-that-may-surprise-you
https://www.thedrakecenter.com/services/dogs/blog/23-amazing-facts-about-dogs-you-probably-didnt-know