Mit kell tudnod a Vajákról, ha nem tudsz semmi a Vajákról?
Készítettünk Neked egy KISOKOST, hogy segítsünk megérteni a Witcher világát!
A Netflix által kihozott Vaják olyan mint a főhős a képen: nagy, zord és nem akar megmagyarázni semmit. A fantasy eposz főszereplője Henry Cavill, aki az ezüst hajú, kigyúrt és mogorva vándort, Gerald of Rivia-t alakítja. Néhányunknak ez elég is: Henry Cavill lehet akármeddig a mi Geraldunk Riviából. :)
Sajnos a Vaják nem egy egyvonalú történet, mint például a Mandalorian. Nagyon sokminden történik Geralt körül és úgy érzed magad, mintha már legalábbis mindent tudnod kéne ezekről a dolgokról.
Amíg néhány műsor ezt a kis zavart arra használja, hogy valamilyen jó hatást érjen el... nos a Vaják nem. Ez nem jó, mert a sorozatot egyszerűen imádjuk!
Mit kell tudnod a Vajákról, ha nem tudsz semmi a Vajákról?
Szóval, micsoda az a Vaják?
Eléggé az elején kezdjük, igaz? Nos a Vaják egy felbérelhető szörnygyilkos.
A Vaják.. többen is vannak?
Persze! A Vaják többen is vannak, igaz ritkák és Geralt egy közülük. Egy korai epizódban láthatjátok, ahogy Geralt egy olyan szörnyre vadászik, amelyik megölt egy másik Vajákot és megemlít egy nevet is: Vesemir. Ő az, aki kiképezte Gerlatot. Függetlenül attól, hogy vannak más Vajákok is, a sorozat kifejezetten Riviai Geralt történetét meséli el.
Miért vannak ilyen kevesen a Vaják? Lehetek én is egy közülük?
Sajnos nem. A Vaják olyan egykor emberek, akiket átestek egy speciális középkori növény és varázslat okozta mutáción és ennek köszönhetően szuper-ember vált belőlük (inkább Amerika Kapitány, mint Superman) és képesek olyan varázsitalokat is meginni, amelyek mérgezőek a normál emberekre nézve. Vajákká válni egy kimerítő folyamat része, amelyet úgy hívnak a "Füvek Vizsgája" és a résztvevők mintegy harmada éli csak túl.
Úgy hangzik, mintha kitalálnád ezt az egészet...
Dehogy! A Vaják a lengyel író, Andrzej Sapkowski tollából származik. Geralt nyomtatott kalandjai nagyon népszerűek Lengyelországban, ahol csináltak már belőle képregényt, TV show-t, mozifilmet és asztali kalandjátékot is. A legsikeresebb adaptáció pedig a The Witcher trilógia számítógépes játékra, amelyet a CD Projekt Red adott ki.
Mennyire hasonlít a sorozat a PC játékhoz?
Elég hasonló, hiszen mindkettő ugyanabból a forrásból merít. Egy fő elem lett a PC játékból átvéve: ahogyan Henry Cavill Geraltot játssza - különösen a hangja, amelyet a PC játékban Doug Cockle ad a főszereplőnek. Ha még nem próbáltad a PC játékot, akkor itt az ideje: Cavill legtöbb szerepjátéka több értelmet fog kapni számodra.
Szuper. És hol játszódik mindez?
A Vaják egy kontinensen játszódik, amit... Kontinensnek hívnak.
Hogy mi?
Nézd, ha az hinnéd, hogy csak a Te kontinensed létezik a világon, akkor hogy neveznéd el?
Jogos. Szóval, akkor egy kontinens tele szörnyekkel?
Így van! Attól lesz a Vaják világa igazán érdekes, hogy a más ismert fantasy lényeken túl - elfek, törpök és a többiek - a régmúltban történt úgynevezett "Szférák Találkozása" miatt más világok mítikus lényei is a Kontinensen ragadtak. Tehát vannak a már ismert szörnyek, mint vérfarkasok és vámpírok, de találkoztok olyan néprajzi lényekkel is mint tündérek és koboldok és sokkal kevésbé ismert szörnyekkel a Szláv mitológiából.
És varázslat is van, igaz?
Naná! A Vaják használhatnak varázslatokat - igaz szerényebbeket, mint a srácok a Star Wars-nál. Náluk erősebbek a varázslók, akik ugyancsak gyötrelmes vizsgákon mennek keresztül, mire végeznek. A varázstudás sok feszültség forrása, ami miatt a helyi lakosok sokszor kitasztítják őket. A legtöbb szörny különböző átkoknak köszönhetően jön létre, amelyeket el lehet tüntetni. Ugyanakkor a Vaják és varázslók nem tudják visszacsinálni, amit velük történt. Úgy viselkednek velük, mint szörnyszülöttekkel, akiknek mégiscsak van némi haszna. Ez sokszor szövetségessé teszi őket (a Vaják és varázslónők sterilek, ami megbocsátható tekintve a sok forró pillanatot, amivel a sztori kárpótolja főhőseinket - és persze minket) és furcsábbnál furcsább helyzetekbe is persze.
Azt hallottam, hogy hasonlít a Trónok Harcára. Ez igaz?
Valamennyire. A Kontinensen több királyság és csoport osztozik. Mindegyiknek megvan a maga belső és külső problémája és mindig készen állnak a civakodásra. Ezeket követni... nem javaslom, hogy megpróbáld (kivéve talán a déli királyságok egyikét Nilfgaard-ot, ahol kifejezetten sok embernek hiányzik egy kereke. A félelmetes fekete páncélról tudod őket felismerni). Talán a Trónok Harca nem éppen a legjobb hasonlat: Az a sorozat ügyelt arra, hogy megismerd minden csoportnak a kulcsfiguráit és motivációit, így az intrikák és árulások ugyanolyan élvezhetővé váltak, mint a csaták. A Vajákban minden ilyen politikai húzás mindössze azt szolgálja, hogy a főhőseink eljussanak a következő történetükhöz.
Akkor mire hasonlít inkább?
Minden Vaják adaptációban közös pont Geralt karaktere: elég szegényes a személyiség osztály elsősorban azért, mert rövid történeket fűznek köré. Akárcsak a 90-es évek Herkules sorozata. Könnyen nevezhetjük Geralt-ot unalmasnak, de ez a lényeg! Pont mint a Herkulesnél: néha belemerülünk Geralt múltjába, de ő a legtöbb esetben egy nagy, kigyúrt áttörhetetlen fal, amelyről visszapattannak a morális problémákkal küzdő karakterek. Amikor Geralt megérkezik egy városba és felbérlik egy munkára, az a kaland biztosan komplikáltabban végződik, mint ahogyan az az elején kinézett. A végére pedig biztosan sikerül valakit felbosszantania. Az emberek sajnos nem kedvelik a Vajákat, mégha nagy szüksgéük is van rájuk.
Lehet a legjobb lesz nem is figyelnem a politikára és az udvari cselszövésekre?
Nem teljesen. Bár nem ez a vezérfonal, de tudni, hogy merre és mikor vagy az adott pillanatban jobb rálátást biztosít Gerlat kalandjaira és a hozzá kapcsolódó emberek fontosságára.
Hogy érted az, hogy "mikor"?
Bár a sorozat nem tisztázza ezt a legelején, de észre fogod venni, hogy három különböző idősíkban játszódik. A legkorábbi idősík Yennefer of Venderberg útját mutatja be, ahogyan varázslónővé válik, a középső évtizedekkel később játszódik és Geralt kalandjait mutatja be és a legkorábbi pedig Cirilla hercegnő menekülését meséli el, ahogy elhagyja a Cintra Királyságot, miután a Nilfgaard Birodalom lerohanja.
Ez szükségtelenül bonyolultnak hangzik
Mert az! A sorozat nem igazán akarja a tudomásodra hozni a különböző idősíkokat. Mindössze nyomokból rakod össze szépen lassan, hogy mi is történik: hirtelen felbukkanak szereplők, akiket már láttál meghalni vagy királyságok virágzanak, amelyek már elpusztultak. A sorozat végső célja összeterelni Yennefer, Geralt és Cirilla hármasát, de ugyancsak elmeséli Yennefer múltját és Geralt-ot láthatjuk kalandozni. A különböző idősíkok adják a sorozat sava-borsát.
Eléggé összezavarodtam... tudok puskázni valahonnan?
Őszintén... a sorozat felépítése kicsit eltér a Vaják világát már ismerő emberek számára, de a legjobb benne, hogy Geralt-ra és Yennefer-re fókuszál, hiszen mindkettejüknek egy ágon haladó történetük van.
Ha össze vagy zavarodva, akkor olvasd el ezt: https://www.vulture.com/2019/12/the-witcher-timeline-in-order-chronology-explained.html.
Ha nagyon össze vagy zavarodva, akkor figyelj, hogy mikor említik Cintrát (Ciri otthonát), akárcsak Temeriát és Nilfgaard-ot. Ha felismered ezeket a helyszíneket, az nagyban segíteni fog neked felismeri a nagy képet.
Ha még így is teljesen elvesztél, akkor emlékezz arra, hogy mindig lesz egy vicces történet Geralt és egy szörny találkozásából.
Tudd, hogy az utolsó részben pedig minden végre minden a helyére kerül.
Forrás:
https://www.vulture.com/article/what-is-the-witcher.html