----> HŰSÉGPROGRAM <----
Regisztrálj most és azonnali 500 + Hírlevél: 1000 pontot írunk jóvá a fiókodban! 

Blog

Nem mellékes hatások

Osvalt Dénes
2020.11.13 12:30
Nem mellékes hatások

Ha tetszik, ha nem, az okostelefonok komoly hatással vannak életünkre.

Hát igen, ha tetszik, ha nem, az okostelefonok komoly hatással vannak életünkre.

A folyamatos kommunikációs lehetőség, az állandó elérhetőség mellett a rengeteg szolgáltatás és funkció is a mindennapjaink nélkülözhetetlen részévé teszi ezeket a készülékeket. Ennek néha komoly ára van (és most a boltira gondolok). 

Fantom rezgés

Az okostelefonok mára már nagyon fontos részei lettek az életünknek. Mindig várunk üzenetet, e-mailt vagy akár egy jó posztot, vagy éppen folyamatosan elérhetők szeretnénk lenni, ezért alig akad telefon tulajdonos, aki otthon hagyná mobilját.

Azok, akik a zsebükben tartják telefonjukat, könnyen találkozhatnak egy furcsa jelenséggel; érzik, hogy telefonjuk vibrál, azaz hívást jelez, azonban amikor előveszik a készüléket, akkor látják, hogy nem történt semmi, nincsen hívás.

Ezt nevezik fantom vibrációs szindrómának, amelyet hallucinációként kategorizáltak, mivel az agy egy nem létező érzést hoz létre. A legfrissebb tanulmányok szerint ez az érzet egyáltalán nem ritka.

A telefon test közeli elhelyezése miatt a működés hatásaihoz, így a rezgéshez is hozzászokik a szervezet, az agy megtanulja a telefon által keltett érzést és képes lesz generálni is azt. A felmérésbe bevont telefonálók közel 90 százaléka találkozott már ezzel a fantomrezgéssel és ez átlagosan havonta fordult elő.

Akit ez zavar, az úgy kerülheti el, hogy a telefont más-más helyre teszi, vagy egyszerűen kikapcsolja a vibrálás funkciót.
Ám létezik a telefonnak egy olyan mellékhatása is, amelyet nem egyszerű kikapcsolni.

A függetlenség függősége

Igen, bármilyen furcsán is hangzik az okostelefon rendszeres használata függőséget okozhat, hasonlóképpen, mint a játékszenvedély vagy a droghasználat, ugyanis a telefon is segít elszakadni a valóságtól.

Ennek viszonylat egyszerű a fizikai oka. Az emberek hajlamosak a kikapcsolódásra, a szórakozásra, s amikor mindez egy ujjnyi távolságra van, akkor azt a legkönnyebb leküzdeni. A digitális kikapcsolódás pedig dopamint, „jó érzés” anyagot termel, amikor valamin jól szórakozol a telefonon, lájkolják a posztodat, vagy csak ha könnyedén egy érdekes információhoz jutsz.

A jó érzéshez pedig gyorsan hozzá lehet szokni, már csak ilyen az emberi természet. Mindez pedig függéshez, a telefon túl használatához vezet, amit persze a függő nem vesz észre, mert a telefon már a részévé vált.

A már káros okostelefon függőség ellen a közösségek is küzdenek; Franciaországban már tilos okostelefont használni az iskolákban, és a munkavállalóknak joguk van arra, hogy a munkaidőn túl nem fogadjanak hivatalos e-maileket.

Természetesen a családok vannak a frontvonalban, általában a szülők esnek kétségbe a mobilzombiként közlekedő tiniktől. A durcásabb szülők hamar meg is találták zombiszomorító eszközüket.

A bebörtönzött okostelefon

Nem kifejezetten a telefonfüggő tiniknek találták azt az időzáras dobozt, amelyet egyre inkább mégis erre a célra használnak. Már nevet is találtak neki: telefon dutyi.

Eredetileg a mániákus, ám falánk fogyókúrázóknak ajánlották az időzáras dobozt, ám hamar felfedezték, hogy belefér a Playstation joystickje és akár az okostelefon is.

Persze a valódi megoldás az lenne, ha az okostelefon használója gyakorolna önkontrollt és csak a ténylegesen szükségesre csökkentené a telefon használatát. Na de hát az vesse rájuk az első követ, aki …

Források:
https://www.androidheadlines.com/2016/01/910-smartphone-users-experience-phantom-vibration-syndrome.html
https://www.forbes.com/sites/brianscudamore/2018/10/30/the-truth-about-smartphone-addiction-and-how-to-beat-it/