Támolygásérzékelő
Nehéz az élete annak, aki felönt a garatra, legalábbis akkor, ha ilyenkor rendőrrel találkozik.
De mi van, ha nincs kéznél alkoholszonda, és tudni szeretnénk, hogy vezethetünk-e már?
A tudósok már olyan alkoholszint meghatározási eljáráson dolgoznak, amely visszanyúl egy másik rendőrmódszerhez, a vonalon sétáltatáshoz. Persze nem vonalon kell sétálni, egyszerűen a támolygást vizsgálják. Ugyanis bármennyire is meg van győződve a részeg, hogy vele minden rendben van, a járását mindenképpen befolyásolja az elfogyasztott alkohol.
Ezt a tényt használja ki az olyan okostelefon, amelyen gyorsulásmérő app is van, mert annak segítségével követhető a mozgássor, s így a telefont hordozó alkohol befolyásoltsága. Legalábbis ezt állítják a Pittsburgh-i Egyetem kutatói, akik a laboratóriumi kísérleteik során 93 százalékos pontossággal meg tudták állapítani, hogy a kísérleti alany ittas-e vagy sem.
A kísérlet eleje jól kezdődött az alanyok számára; citromos vodkát kellett inniuk, s egy óra alatt el kellett érniük a 0,2 szintű, leheletben mért alkohol koncentrációt.
A kísérletben résztvevők még a vodka előtt kaptak az övükre egy átlagos okostelefont és tettek néhány kört, hogy az alapsétálásuk paramétereit felmérjék. Mentek előre, hátra, forogtak és sétáltak, majd az ivás után, azaz kb. egy óra elteltével, majd még időnként 7 órán át mindezt ugyanígy megismételték, amíg az alkohol fel nem szívódott. Az okostelefon pedig minden mozgást rögzített.
Mivel mindegyik alany más-más józan és nem józan mozgással, valamint alkohol feldolgozási képességgel rendelkezett, ezért a kutatók egyénekre szabott matematikai modellel hasonlították össze az egyéni eredményeket.
„A sétálást vizsgálva azt találtuk, hogy az oldalirányú mozgás séta közben nem egyenletes, még a józanoknál is van az egyenestől való eltérés.”
A modell segítségével pontosan tudták, hogy az egyes alanyok mikor érték el a minimális alkoholfogyasztási küszöböt, mozgásuk fokozatosan tért el a megszokottól. Bár a kísérletet még folytatni fogják, az már bizonyos, hogy az eszköz által mért és analizált mozgás tökéletesen alkalmas az alkoholos befolyásoltság fokának mérésére.
A Worcester Politechnikai Intézet számítástechnikai kutatói továbbfejlesztették az okostelefon által figyelt mozgásokból levont következtetéseket, és megépítették az ittasság-figyelő applikációjukat, amelyet AlcoGaitnek hívnak.
Ők is az ősi rendőrmódszerből indultak ki, azaz a delikvensnek lépéseit hangosan számolva egy egyenes vonalon kellett végighaladnia, majd vissza.
Egy alkohollal módosított agy gyakran úgy gondolja, hogy ő teljesen rendben van, jól bírja az italt és ezt hosszasan tudja verbálisan bizonygatni.
Ha valaki mégis tudni szeretné, hogy elég józan-e hazaindulni és égőnek tartja, hogy egy alkoholszondát hordjon magánál, vagy képzeletbeli vonalon sétáljon egy partiról távozva, akkor elegendő csak az appot használnia.
Persze az app nem határozza meg a véralkoholszintet, de mindenesetre egy jó figyelmeztetés, hogy egyáltalán kocsiba üljünk-e avagy hívjunk taxit.
Józanul elég jó ötletnek tűnik.
Forrás:
https://www.wired.com/story/your-smartphone-can-tell-if-youre-drunk-walking/