----> HŰSÉGPROGRAM <----
Regisztrálj most és azonnali 500 + Hírlevél: 1000 pontot írunk jóvá a fiókodban! 

Blog

Újévi hagyományok

Osvalt Dénes
2021.01.01 10:24
Újévi hagyományok

Mit tegyünk, hogy jó legyen az újév?

A Julian naptár (i.e.46) bevezetésével a rómaiak ünnepelték először az újévet január elsején. A keresztények ezt megszűntették, 567-ben, de kb. 1000 év múlva éppen ők vezették be a Gergely naptárt, ami szerint az új esztendő január első napján kezdődik. Ez a nyugati kultúrkörben van csak így, a kínaiak január 21. és február 21. között (újholdkor) ünneplik. A zsidók már túl voltak rajta szeptemberben, a muszlimok augusztusban ünneplik, míg az irániak március 21-én tartják az új esztendőt (a régi népeknél ez utóbbi volt a használatos, mert ekkor van a tavaszi-nyári napéjegyenlőség).

Magyarországon az újév napja a kiskarácsony, és egész nap kellemes dolgokat kellett (kell) csinálni, hogy az egész év ilyen legyen. Tilos kivinni bármit is a házból, vagy kölcsönadni, nem lehet mosni és takarítani, na meg veszekedni (egy próbát megér). Nem lehet baromfit enni, nehogy elkaparja a szerencsénket és persze bőven kell lencsét enni, hogy pénz álljon a házhoz. Ezek természetesen szinte mindenki ismeri, de vajon mi a helyzet külföldön?

Általában véve, a legtöbb helyen igaz, hogy ilyenkor illik fogadalmakat tenni és pezsgővel (is) ünnepelni az újévet. Sok helyütt hangoskodnak, tűzijátékoznak, ami emeli a hangulatot, viszont az eredete a rossz elűzése volt. Kötelezőek a lencsés, babos, rizses, káposztás - ezek pénzjelképező kaják – és kukoricás (arany) ételek, főleg disznóhús kíséretében. Éjfélkor sok helyen kinyitják az ajtókat és ablakokat, elengedve a régi évet és beengedve az újat. Nézzük, hogy az egyes nemzetek, mit tesznek hozzá mindezekhez.

Franciaország – Pezsgő pezsgő hátán
Teljesen stílusosan pezsgővel, habzó borral, nagy mulatság közepette ünneplik az újévet. Idén vélhetően marad a pezsgő.

Spanyolország – Tizenkettő szem szőlő
A spanyolok pontosan éjfél előtt megesznek 12 szem szőlőt, hogy az újév mindegyik hónapjában szerencséjük legyen, és nem utolsó sorban mindez elűzi a rosszat is. Az éjfélt ütő óra utolsó ütéséig be kell fejezni az evést, mert a visszafordulhat a szerencse.

Írország – Kenyértörés
Az írek a rossz elűzésére és a jó egészség megőrzésére a karácsonyi kenyeret dobják a falnak és az ajtónak.

Dánia – Tányértörés
A hiedelem szerint minél több régi tányért törsz össze az ajtód előtt a küszöbön, annál nagyobb szerencse fog érni az újévben. Amellett, hogy tányértörésre viszik a dolgot, a dánok többsége éjfélkor még egy székről le is ugrik, hogy így jusson el az új esztendőbe, a széken hagyva a rossz szokásokat.

Norvégia (Dánia) – Sütitorony
 A norvégok és dánok egy 18 emeletes, cukros, fánkszerű sütit esznek újévkor, melynek a neve Kransekake.

Németország és Ausztria – Szerencse szimbólumok
Nálunk is jól ismert szerencsét hozó figurákat ajándékoznak egymásnak. Ilyenek a malac, gomba, lóhere és kéményseprű, de ide tartozik az aranyba burkolt csoki pénzérme is.

Görögország – Hagyma az ajtón
A görögök hagymát akasztanak az új évi mise után a bejárati ajtóra, hogy szerencséjük (gyermekáldás és gyarapodás) legyen az új esztendőben.

Kanada – Jéghorgászás
Még a felmelegedés sem tántoríthatja el őket a jéghorgászástól, egész családok bérelnek fűthető és mobil kunyhókat teljes felszereléssel és költöznek ki a jégre.

USA – Az óriás labda leengedésének bámulása
1908-ban a New York Times tulajdonosa kitalálta, hogy a lap új székházának megismertetésére a ház tetején egy nagy, kivilágított gömböt engedett le januárban. Ezt minden év elején megismételve egy amerikai tradíciót teremtett, hiszen a leengedést milliók követik televízión és – eddig – több ezren helyszínen.

Haiti – Tökleves
Január elseje egyben a függetlenség napja is, amikor az emberek töklevest esznek, mivel annak idején a fekete szolgák nem ehettek ilyet. Sőt még töklevest is cserélnek a szomszédokkal.

Puerto Rico – Egy vödör víz
Erősen él a hit, hogy újévkor egy vödör vizet kell kiönteni az ablakon át, mert ez segít a rosszat kivezetni a házból. Emellett valamennyi cukrot kell a ház előtt elszórni, hogy az bevonzza a szerencsét.

Brazília – Irány a tengerpart
Újévkor éppen nyár van, ezért az emberek általában kimennek a partra, lehetőség szerint fehér ruhában (a békét és a szerencsét jelképezi). Éjfélkor pedig átugranak/úsznak hét hullámot és minden hullámnál kívánnak egyet.

India – Építs és gyújtsd fel!
Jelképesen megalkotnak egy „öregember” figurát éghető anyagból, mely a régi esztendőt jelképezi, majd elégetik, hogy vele égessék el az év során összegyűlt rosszat és lehetőséget biztosítsanak valami új megszületésének.

Japán – Tésztaevés
Az újévet egy tál meleg tésztalevessel köszöntik. A szokás eredete az, hogy régen a buddhista templomok tésztát osztottak a szegényeknek.

Források:
https://www.glamour.com/story/new-years-eve-day-traditions
https://www.goodhousekeeping.com/life/parenting/g25360543/new-year-traditions/